Här kommer brasiliansk reklam från hela världen
På toppen av toppen av det isberg vi kallar reklam hittar vi den där reklamen – ofta tidningsannonser – som man fattar på 0,3 sekunder, som är sådär smart att man blir lite avundsjuk. Vi kan kalla den för brasiliansk – det är ju lite si och så med läskunnigheten där – eftersom du oftast bara behöver en stor bild och en logotyp för att sluta cirkeln. Tävlingsreklam och reklam-för-reklamare är också gångbara namn på det omtyckta barnet. Och vi som hela dagarna jobbar med reklam, men alltför sällan får göra brasiliansk sådan tar varje tillfälle till inspiration. Här är ett sådant:












Tack till Thomas Larsson, creative director på B-Reel; Ludvig Svartz, art director på Relevans; och Åke Larsson, copywriter på Holy Diver, som har bidragit med annonser ur sina samlararkiv.
12 kommentarer
Tessan augusti 24th, 2010
lol, känns som den där kossan hade platsat på Photoshop Disasters.
Pringles och WWF var däremot riktigt najs.
Hans A/Dedicate augusti 25th, 2010
Brasiliansk reklam är intressant på många sätt, faktiskt. Numera är läskunnigheten helt okej, men traditionen är etablerad. Sen lär dom jobba snabbast i världen, dessutom, vilket etablerades under tokinflationen på 80-talet. Man gjorde hela jättekampanjer på tre dagar efter lämnad offert, för att inte förlora för mycket på penningvärdesförsämringen.
Man kan vara lite avundsjuk på stjärnkreatörerna där, dessutom. Reklam är lite av Brasiliens tredje ”nationalsport”, efter fotboll och musik, man kämpar med ett nationellt mindervärdeskomplex och internationella tävlingsframgångar uppmärksammas brett. Detta leder till fantasilöner och popstjärnestatus. Iofs betyder det att man tvingas bo i São Paulo (det är där byråerna finns) ha GPS-implantat, skottsäkrad bil och flyga helikopter till jobbet för att undvika att bli kidnappad (en annan nationalsport, särskilt populär i SP).
Det roliga är att deras reklamspråk funkar så bra på oss, med vår reklamtradition, tycker jag. Lite märkligt när man tänker på att t ex tysk och fransk reklam känns så otroligt främmande många ggr.
Brisa augusti 30th, 2010
Hej!
Underbara bilder! Jag är själv en copy från Brasilien och känner igen det Hans A (Dedicate) beskrivit här. Ganska ofta hade jag 3-4 annonser som borde levereras inom 2 dagar. Hur lyckas man göra ett bra jobb med en så kort deadline? En sak som präglar reklamindustrin i Brasilien är just humorn. Vi skämtar om allt och alla utan att någon känner sig förolämpad. Sexistiska kampanjer ser man året runt (ölreklam toppar listan) och det blir inte någon skandal utav det om en halvnaken tjej försöker sälja in den senaste Ford-modellen.
Jag gillar verkligen reklamspråket i Brasilien. Det ska vara snabbt, intelligent, det ska få dig att skratta, gråta, få gåshud eller, helt enkelt, att hata hela idén. Ja, för det finns människor som bara hatar reklam – oavsett budskapet.
Det har alltid varit en utmaning för mig att jobba som copy här i Sverige. Jag gillar humor, jag gillar reklam som berör men ja måste alltid påminna mig om att jag inte är i Brasilien längre. Det är lätt att gå ett steg för långt och förstöra kundens förtroende.
Det gäller att inte trampa på äggskal och försöka anpassa mig till marknadens språk, stilar och tendenser samt krydda lite här och där med brasilianskt hyss.
pleasecopyme augusti 18th, 2010
Här kommer brasiliansk reklam från hela världen http://bit.ly/cvqKbt #pleasecopyme
This comment was originally posted on Twitter
yojens augusti 18th, 2010
Awesome ads! RT @pleasecopyme Här kommer brasiliansk reklam från hela världen http://bit.ly/cvqKbt #pleasecopyme
This comment was originally posted on Twitter
evarab augusti 18th, 2010
Bara älskar dessa! Så fyndigt, smart och och och…. smart. http://bit.ly/dtlBqM (via @pleascopyme )
This comment was originally posted on Twitter
Wly augusti 18th, 2010
Grymma! RT @evarab: Bara älskar dessa! Så fyndigt, smart och och och…. smart. http://bit.ly/dtlBqM (via @pleascopyme )
This comment was originally posted on Twitter
favati augusti 18th, 2010
Underbara grejer :) RT @pleasecopyme: Här kommer brasiliansk reklam från hela världen http://bit.ly/cvqKbt #pleasecopyme
This comment was originally posted on Twitter
ehakan augusti 19th, 2010
Här kommer brasiliansk reklam från hela världen http://bit.ly/a6u1k1
This comment was originally posted on Twitter
sopu augusti 22nd, 2010
gillar ”brasiliansk reklam” http://www.pleasecopyme.se/2010/08/har-kommer-brasiliansk-reklam-fran-hela-varlden/#more-4507
This comment was originally posted on Twitter
wilsonfredrik augusti 23rd, 2010
Inleder första dagen efter semestern med lite inspiration från @pleasecopyme: http://bit.ly/9jiOa1
This comment was originally posted on Twitter



















Inlägg som berör – 20 augusti 2010 « Nattens bibliotek augusti 20th, 2010
[...] har Mattias samlat ihop med hjälp av kollegor i branschen. Bäst är första bilden. De strumpbyxorna vill jag bara [...]