SVT visar dokumentär om reklamlegenden David Ogilvy


ogilvy

Här kommer ett viktigt meddelande till dig som fortfarande tittar på det vi populärt kallar tablå-tv. Nu på lördag kväll, den 10 oktober, sänder SVT en dokumentär om den legendariske reklammannen David Ogilvy. Klockan 21.00 närmare bestämt. I Kunskapskanalen.

David Ogilvy (1911-1999) var en slow starter. Han harvade runt som kock, bonde och spisförsäljare innan han 38 år gammal beslutade sig för att satsa på en reklamkarriär. Med exakt noll kunder i portföljen startade han 1948 reklambyrån Ogilvy & Mather. Det gick rätt hyfsat. Klassiska kampanjer för Rolls-Royce, Hathaway, Shell och Dove lade grunden det som kom att bli ett av världens största reklambyrånätverk; idag finns över 450 byråer i över 120 länder.

rolls_royce_liten

At 60 miles an hour the loudest noise in this new Rolls-Royce comes from the electric clock.

Dokumentären berättar historien om han som kom att kallas världens största reklamgeni. Och träffar kollegor och vänner som kan berätta sanningen om mannen, myten, legenden David Ogilvy. Som sagt: Kunskapskanalen den 10 oktober klockan 21.00.

Ska du se dokumentären?

***

Vill du hellre läsa boken? Sätt tänderna i En reklammans bekännelser och Ogilvy on advertising.

8 kommentarer

Josef O. Collentine oktober 8th, 2009

låter väldigt intressant:) Ska se om jag har möjlighet.

Tack för tipset!

Jakob oktober 8th, 2009

Finns det något sätt att se detta om man inte innehar tablåtittar-möjligheter?

Eric Lindesvärd oktober 8th, 2009

Frågan besvaras med en motfråga. Har grodan ett vattentätt arsle?

Fredric oktober 8th, 2009

Såg en från BBC4 som skulle kunna vara samma. Men den är värd att se igen i så fall.

GrodanBlogg oktober 8th, 2009

EyeTV är programmerat!

pleasecopyme oktober 7th, 2009

SVT visar dokumentär om reklamlegenden David Ogilvy http://bit.ly/4×33l9 #pleasecopyme

This comment was originally posted on Twitter

dreamlandind oktober 8th, 2009

SVT visar dokumentär om reklamlegenden David Ogilvy http://bit.ly/4×33l9 #pleasecopyme (via @pleasecopyme)

This comment was originally posted on Twitter

mats oktober 20th, 2009

Har lyssnat till Rory ett antal gångar och han har varit så här bra varje gång. Missa inte att följa hans blog på Brand Republic (även om det var ett tag sen han postade senast): http://tinyurl.com/3o8yj2

This comment was originally posted on As Good as it gets

Skriv en kommentar